tytuł pracy: Zestaw wspomagający terapię traumy EMDR
rok: 2020

Człowiek przyszłości to istota świadoma, doceniająca symbiozę wielu pozornie odmiennych dziedzin nauki i życia. W przyszłości design będzie wsparciem i uzupełnieniem medycyny oraz psychologii, tak aby poprzez interdyscyplinarną współpracę tych dziedzin służyć zdrowiu człowieka. Przewiduje się, że w przeciągu 10 lat choroby i zaburzenia psychiczne przerodzą się z poważnego problemu w globalną chorobę cywilizacyjną, a liczba osób zmagających się z traumą będzie stale rosnąć.

Od 20 lat stosuje się terapię EMDR, czyli metodę leczenia traumy polegającą na ruszaniu gałkami ocznymi i uaktywnianiu pracy obu półkul mózgu jednocześnie. Terapia rozpoczyna się od rozmów terapeuty z pacjentem, które mają służyć odwrażliwianiu postrzegania traumatycznego wydarzenia.

Dotąd w terapii nie używano żadnych obiektów analogowych, pomimo realnej potrzeby, dlatego we współpracy z terapeutami z poradni psychologicznej „Nasza Strefa” stworzyłam innowacyjny zestaw obiektów. Mój projekt pełni funkcję wspomagacza terapii pomagającego w przypominaniu sobie wypartych z pamięci momentów i odczuć składających się na traumatyczne przeżycie, z którym pacjent pragnie się zmierzyć.

W przyszłości potrzeba sensorycznego, różnorodnego wspierania terapii stanie się normą, tak samo jak wykorzystywanie naturalnych oraz nowoczesnych materiałów. Dlatego elementy zestawu są wykonane z mosiądzu, aluminium, drewna bukowego i mahoniowego, blachy, tkaniny oraz modeliny i zrealizowane za pomocą druku 3D. Formy obiektów nawiązują do mikro- i makro- skojarzeń z naturą, którą człowiek na nowo docenia i odnajduje w niej wielowymiarową inspirację w obliczu kryzysu. Dodatkowo zaprojektowałam bawełniane opakowanie pozwalające na segregowanie obiektów. Zaletą opakowania jest także to, że wkładając do niego dłoń, natrafiamy na dany obiekt losowo, co potęguje wrażenia sensoryczne.