tytuł pracy: Compassio
rok: 2020

Kolekcja Compassio to alegoria katastrofy ekologicznej i opowieść o współodczuwaniu z naturą. Ptaki uwięzione w reklamówkach, raki w butelkach i foki w sieciach to tylko nieliczne z przykładów potwierdzających, że człowiek w swojej chęci rozwoju cywilizacji skazuje dzikie zwierzęta na ich nieświadome „ubieranie się”. Podobny los spotkał rośliny – trawniki wyglądają jakby były „ozdobione” kolorowymi papierkami.

To brutalny rodzaj przebrania, który człowiek funduje naturze. Będziemy współczuć, jeżeli sami założymy na siebie śmieci, doświadczając psychicznego dyskomfortu i niewygód (ubrania są w pełni użytkowe i komfortowe).

Poszczególne elementy kolekcji są wykonane ze śmieci. W swoich własnoręcznie wykonanych projektach ubiorów wykorzystuję autorskie techniki, stosując jako tworzywo papierki po batonikach i woreczki po ryżu. Prawie wszystkie użyte materiały pochodzą z odzysku – nici i przędze są resztkami poprodukcyjnymi.

Kolekcja Compassio powstała w wyniku kontestacji tego, co dzieje się wokół ekologicznych tematów. Jest to wyraz sprzeciwu wobec postępującej degradacji środowiska naturalnego i jednocześnie wsparcie w walce o ochronę środowiska. Całość wpisuje się w nurt trashion, który już niedługo przedefiniowuje postrzeganie świata mody i przejdzie do mainstreamu.