Konferencja naukowa online

Konferencja naukowa online w ramach ECO MAKE 2020
„CZŁOWIEK PRZYSZŁOŚCI 2052”
30 LISTOPADA 2020

Miejsce:
Akademii Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Pragniemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w dniu 30 listopada 2020 roku konferencji naukowej pt. „Człowiek Przyszłości 2052”, będącej częścią wydarzenia ECO MAKE 2020.

W trakcie całego wydarzenia uwaga projektantów i artystów skupiona będzie na tym, w jaki sposób tworzyć z dbałością o środowisko naturalne. Celem konferencji będzie zderzenie poglądów i badań naukowych z obszarów odpowiedzialnego dizajnu, biznesu i technologii, sozologii i ochrony środowiska.

W poniedziałek, w dniu 30 listopada 2020 roku, na dedykowanym kanale YouTube będziemy dla państwa transmitować trzy panele konferencyjne.

Na zgłoszenia osób, które chciałyby wystąpić w roli panelistów w czasie konferencji czekamy do 20 października 2020 r. Proponowany tytuł wystąpienia wraz z abstraktem proszę przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

moderator: dr Rafał Dobruchowski (ASP Łódź)

Optymalna strefa komfortu, którą powinni uwzględniać i kreować projektanci przechodzi obecnie istotne przeobrażenia. Wynikają one zarówno z istniejących ograniczeń jak i wyzwań stojących przed ludzkością związanych z ekologiczną deprawacją środowiska. W szczególności zmienia się definicja luksusu oraz postrzeganie strefy komfortu, których suma staje się podstawą do dyskusji na temat nowej formuły „dobrego życia”. Nowa definicja luksusu – dostęp do zasobów naturalnych takich jak woda, czyste powietrze, umiarkowane temperatury; – kontakty z bliskimi, bezpieczeństwo wynikające z posiadania rodziny, poczucie wspólnoty i współdzielenia.

Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń bezpieczeństwa, na którą składają się nasze przyzwyczajenia, nawyki i przekonania. Jej przekraczanie polega na doświadczaniu czegoś nowego. Zdaniem niektórych, to właśnie za granicami tej strefy leży wszelka twórczość, innowacyjność i kreatywność, tak pożądana we współczesnych czasach.

moderator: dr Krzysztof Kubasek (ASP Wrocław)

Wielowymiarowe zagadnienie związane z przemijaniem człowieka i wynikającymi z tego konsekwencjami. Część z nich związana jest z produktami, które towarzyszą człowiekowi podczas życiowej wędrówki pozostawiając za sobą ślad węglowy. Część dotyczy przemijania samego człowieka? Jaki ślad zostawia przez całe swoje życie a także i po nim. Jak wygląda ekologia w kontekście umierania i na ile zagadnienie to powinno być wyzwaniem dla projektantów. Liczba zniczy, sztucznych kwiatów, trumien, wielkie przestrzenie zajmowane przez cmentarze, przepych obecnych nagrobków. Czy sytuacja obecnego kryzysu ekologicznego będzie wymuszała zmiany w zakresie pochówku? Jak będzie odchodził człowiek przyszłości? Jak będą wyglądały cmentarze przyszłości? Czy technologia będzie dla nas wsparciem w zakresie przemijania.

moderator: dr hab. Anna Łaszkiewicz (UŁ, ASP Łódź)

Wielkie przedsiębiorstwa i korporacje ponadnarodowe działają w oparciu o długoterminowe strategie a procesy decyzyjne są często rozłożone w czasie. Dzisiejsza dynamika zmian zachodzących w środowisku wymaga zwinnego działania, szybkiego dostosowywania się do okoliczności i elastycznych decyzji wspierających mądre gospodarowanie zasobami na potrzeby przyszłych pokoleń. Większości przyszłych liderów nie ma jeszcze na świecie ale dziś wkraczają na rynek Ci, którzy będą dla nich stwarzać najlepsze z możliwych warunki do pracy i życia. Panel będzie poświęcony inicjatywom młodych i ambitnych firm, które realizują swoje ekonomiczne cele przy jednoczesnym działaniu z poszanowaniem środowiska, a przy tym edukują przyszłe pokolenia w tym zakresie.