Konferencja naukowa online

Konferencja naukowa online w ramach ECO MAKE 2020
„CZŁOWIEK PRZYSZŁOŚCI 2052”
30 LISTOPADA 2020

Miejsce:
Akademia Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Pragniemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w dniu 30 listopada 2020 roku konferencji naukowej pt. „Człowiek Przyszłości 2052”, będącej częścią wydarzenia ECO MAKE 2020.

W trakcie całego wydarzenia uwaga projektantów i artystów skupiona będzie na tym, w jaki sposób tworzyć z dbałością o środowisko naturalne. Celem konferencji będzie zderzenie poglądów i badań naukowych z obszarów odpowiedzialnego dizajnu, biznesu i technologii, sozologii i ochrony środowiska.

początek transmisji, godz. 9.00 link do ZOOM

moderator: dr Rafał Dobruchowski (ASP Łódź)
paneliści: Izabela Bołoz (Uniwersytet Techniczny w Eindhoven), prof. Jan Kukuła (ASP Wrocław), dr Tomek Rygalik (ASP Warszawa), dr inż. arch. Rafał Szrajber (ASP Łódź), dr Anna Wrzesień (ASP Łódź)

Optymalna strefa komfortu, którą powinni uwzględniać i kreować projektanci przechodzi obecnie istotne przeobrażenia. Wynikają one zarówno z istniejących ograniczeń jak i wyzwań stojących przed ludzkością związanych z ekologiczną deprawacją środowiska. W szczególności zmienia się definicja luksusu oraz postrzeganie strefy komfortu, których suma staje się podstawą do dyskusji na temat nowej formuły „dobrego życia”. Nowa definicja luksusu – dostęp do zasobów naturalnych takich jak woda, czyste powietrze, umiarkowane temperatury; – kontakty z bliskimi, bezpieczeństwo wynikające z posiadania rodziny, poczucie wspólnoty i współdzielenia.

Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń bezpieczeństwa, na którą składają się nasze przyzwyczajenia, nawyki i przekonania. Jej przekraczanie polega na doświadczaniu czegoś nowego. Zdaniem niektórych, to właśnie za granicami tej strefy leży wszelka twórczość, innowacyjność i kreatywność, tak pożądana we współczesnych czasach.

początek transmisji, godz. 12.00 link do ZOOM

moderator: dr Krzysztof Kubasek (ASP Wrocław)
paneliści: prof. dr hab. Jolanta Ejfler (Uniwersytet Wrocławski), Katarzyna Andrzejczyk-Briks (School of Form, SWPS Poznań), dr hab. Krzysztof Chróścielewski (ASP Łódź), Małgorzata Pawlak-Kubasek (ASP Wrocław)

Człowiek i jego aktywność; wpływ i konsekwencje jego działalności na otoczenie. W jaki sposób zagadnienie zrównoważonego projektowania może pomóc nam rozwiązać problem nadkonsumpcji? Dobrostan a społeczne poczucie posiadania i wpływ na zachowania konsumenta. Kiedy nastąpi i czy ma sens transformacja w kierunku ery nowych biomateriałów? Ślad węglowy – co nam naprawdę mówi. Czy w procesach wytwórczych jest miejsce na ekologię? Czy nowe technologie będą wsparciem w wytwarzaniu nowych odpowiedzialnych produktów codziennego użytku? Gospodarka cyrkularna i ekonomia współdzielenia w dobie nadkonsumpcjonizmu.

początek transmisji, godz. 14.30link do ZOOM

moderator: dr hab. Anna Łaszkiewicz (UŁ, ASP Łódź)
paneliści: Olga Clarke (Uniwersytet Warszawski), Rafał Igielski (SomiGRO Sp. z o.o.), Agata Miryn-Sienkiewicz (Next Good Thing), dr Agata Rudnicka-Reichel (UŁ), dr hab. Dariusz Trzmielak (UŁ)

Wielkie przedsiębiorstwa i korporacje ponadnarodowe działają w oparciu o długoterminowe strategie a procesy decyzyjne są często rozłożone w czasie. Dzisiejsza dynamika zmian zachodzących w środowisku wymaga zwinnego działania, szybkiego dostosowywania się do okoliczności i elastycznych decyzji wspierających mądre gospodarowanie zasobami na potrzeby przyszłych pokoleń. Większości przyszłych liderów nie ma jeszcze na świecie ale dziś wkraczają na rynek Ci, którzy będą dla nich stwarzać najlepsze z możliwych warunki do pracy i życia. Panel będzie poświęcony inicjatywom młodych i ambitnych firm, które realizują swoje ekonomiczne cele przy jednoczesnym działaniu z poszanowaniem środowiska, a przy tym edukują przyszłe pokolenia w tym zakresie.